Pazar , 21 Temmuz 2019
Anasayfa » KENDİN YAP! » Yılbaşında Neden Çam Ağacı Süslenir?
Yılbaşında Neden Çam Ağacı Süslenir?

Yılbaşında Neden Çam Ağacı Süslenir?

Merhaba

Bugün merak edip araştırdığım konu neden yılbaşında çam ağaçlarının süslendiği konusu.Yaptığım araştırmalarda elde ettiğim sonuçlar arasında beni tatmin edeni bulup sizler için bloğa taşıdım:)

Yaprak dökmeyen ağaçları ve çelenkleri ölümsüz yaşamın simgesi olarak kullanmak, eski MısırlılarınÇinlilerin ve Yahudilerin ortak bir geleneği imiş. Avrupalıpaganlar arasında yaygın olan ağaca değer verme ya da kutsal sayma, Hristiyanlığı benimsemelerinden sonra,İskandinavyalıların şeytanı korkutup kaçırmak ve Noel zamanında kuşlar için bir ağaç hazırlamak üzere ev ve ambarlarını noelde ağaçlarla donatma geleneği biçiminde sürdü. Almanya‘da da kış ortasına rastlayan tatillerde evin girişine ya da içine bir Yule (ing. Yule-tide) ağacı konuyordu.

Günümüzdeki Noel ağacının Almanya‘nın batısından kaynaklandığı düşünülmektedir. Ortaçağda Adem ve Havva‘yı canlandıran bir oyunun ana dekoru, cennet bahçesini temsil eden ve üzerinde elmaların bulunduğu bir çam ağacıydı. Adem ve Havva yortusunda (24 Aralık) Almanlar evlerine böyle bir cennet ağacı dikerler, üzerine Komünyon‘daki kutsanmış ekmeği simgeleyen ince, hamursuz ekmek parçaları asarlardı; bunların yerini daha sonra değişik biçimlerdeki çörekler aldı. Ayrıca bazı yerlerde İsa‘yı simgeleyen mumlar eklendi. Noel mevsiminde ağaçla aynı odada Noel piramidi de bulunurdu. 16. yüzyılda Noel piramidi ve cennet ağacı birleşerek Noel ağacını oluşturdu.

İngiltere‘ye 19. yüzyıl başlarında ulaşan Noel ağacı, Kraliçe Victoria‘nın eşi Alman Prens Albert‘in desteği ile bu yüzyılın ortalarında yaygınlaştı. O dönemde Noel ağaçları, dallarına kurdela ve kâğıt zincirlerle asılmış mum, şekerleme ve keklerle süsleniyordu. Göçmen Almanların Kuzey Amerika’ya 17. yüzyılda götürdükleri Noel ağacı, 19. yüzyılda moda oldu. Gelenek AvusturyaİsviçrePolonya ve Hollanda‘da da yaygındı. Japonya ve Çin‘e 19. ve 20. yüzyılda Amerikalı misyonerlerin tanıttığı Noel ağaçları ince işlenmiş kâğıt süslerle donatılmaya başlandı.

Ve günümüzde çam ağacına ihtiyaç duymadan insanların kendi çam ağaçlarını nasıl yaptıklarını anlatan sevimli fotoğraflar buldum sizler için:)

 

Umarım keyifli bir yazı olmuştur  sizler için bu pazartesi sendromu içinde:)

DIY-christmas-trees-23-2DIY-christmas-trees-28DIY-christmas-trees-35diy-merry-christmas-tree-lights-wallDIY-Wrapping-Paper-Christmas-TreeEgg-Cartoon-Christmas-Treeplywood-christmas-treescalloped-Christmas-treeBook-Christmas-Tree1christmas-tree1christmas-tree3christmas-tree4christmas-tree6christmas-treechristmas-tree-corkchristmas-tree-DIYCreative-DIY-Christmas-tree-ideas9Creative-DIY-Christmas-tree-ideas12DIY-christmas-trees-14DIY-christmas-trees-16DIY-christmas-trees-20DIY-christmas-trees-21-543x1024

Hakkında kecekece

Merhabalar ben Fatma, Biraz deli biraz dolu,keçe delisi,keçe ile ilgili bir şeyler yapamaya bayılan,hiç bir şeyi atmayan(her şeyi değerlendirmesini bilen),genellikle etnik müzik dinleyen,gülümsemeyi ve gülümsetmeyi seven,kitap okumayı seven ama bir türlü bunun için fırsat yaratamayan,dans etmeyi,şarkı söylemeyi,gezmeyi,işe yaramayı veee KeçeKeçe blogunu seven biri.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*